Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Podlopatkový sval

( M.subscapularis, Subscapularis muscle, Подлопаточная мышца )

Podlopatkový sval

Šľachy, cievy, nervy

  • šľachy: subskapulárna fossa, lesser hrboľ na ramennej kosti (humerus). PODROBNEJŠIE TU...
  • cievy: priečna krčná tepna, Subskapulárna tepna. PODROBNEJŠIE TU...
  • nervy: horný subskapulárny nerv, spodný subskapulárny nerv (C5, C6). PODROBNEJŠIE TU...
  • pohyb (funkcia svalu): Otáča ramennú kosť, stabilizuje plecia. Vnútorná rotácia paže.

Súvisiace svaly

Susediace svaly

Veľký oblý sval  Veľký oblý sval (M.teres major)
Zdvíhač lopatky  Zdvíhač lopatky (M.levator scapulae)
Trojhlavý ramenný sval  Trojhlavý ramenný sval (M. triceps brachii)

Podlopatkový sval SVALY PRAVÉHO NADLAKTIA A PLECA Z PREDU (HLBOKÉ SVALY)
SVALY PRAVÉHO NADLAKTIA A PLECA Z PREDU (HLBOKÉ SVALY)

Podlopatkový sval - subscapularis je veľký trojuholníkový sval, ktorý vypĺňa podlopatkovú jamku a vkladá sa do menšieho hrbolčeka ramennej kosti a prednej časti puzdra ramenného kĺbu. Upína sa z jeho stredných dvoch tretín a z dolných dvoch tretín ryhy na axilárnom okraji (subskapulárna jamka) lopatky. Niektoré vlákna sa upínajú zo šľachovitých lamiel, ktoré pretínajú sval a sú pripevnené k hrebeňom na kosti. Iné z aponeurózy, ktorá oddeľuje sval od teres major a dlhej hlavy triceps brachii. Vlákna prechádzajú laterálne a spájajú sa do šľachy, ktorá je vložená do menšieho tuberkula ramennej kosti - humeru a prednej časti kapsuly ramenného kĺbu. Šľachovité vlákna sa rozširujú do väčšieho tuberkula s inzerciami do bicipitálnej drážky. Svalová šľacha je oddelená od krčka lopatky veľkou burzou, ktorá komunikuje s dutinou ramenného kĺbu cez otvor v kapsule. Subscapularis je oddelený od serratus anterior burzou subscapularis (supraserratus).

Podlopatkový sval SVALY PRAVÉHO NADLAKTIA A PLECA Z PREDU (POVRCHOVÉ SVALY)
SVALY PRAVÉHO NADLAKTIA A PLECA Z PREDU (POVRCHOVÉ SVALY)

Nervová sústava 

Podlopatkový sval - subscapularis je zásobovaný hornými a dolnými podlopatkovými nervami, vetvami zadnej šnúry brachiálneho plexu (C5-C6).

Podlopatkový sval MIESTA UCHYTENIA SVALOV NA RAMENNEJ KOSTI PRAVEJ (Z PREDU)
MIESTA UCHYTENIA SVALOV NA RAMENNEJ KOSTI PRAVEJ (Z PREDU)

Subscapularis rotuje hlavicu ramennej kosti mediálne (vnútorná rotácia) a addukuje ju. Keď je rameno zdvihnuté, ťahá ramennú kosť dopredu a dole. Je to silná obrana prednej časti ramenného kĺbu, ktorá zabraňuje posunutiu hlavy ramennej kosti.
Gerber Lift-off test je zavedený klinický test na vyšetrenie pod lopatkou. Test medvedieho objatia (vnútorná rotácia, pričom dlaň je držaná na opačnom ramene a lakeť je držaný v polohe maximálnej prednej translácie) na natrhnutie podlopatkového svalu má vysokú citlivosť. Pozitívne testy medvedieho objatia a tlaku na bruchu naznačujú výrazné natrhnutie podlopatkového svalu.  

Neexistuje žiadne samostatné zobrazovacie zariadenie alebo technika na uspokojivé a úplné vyšetrenie pod lopatkou, ale zdá sa, že dobré výsledky generuje skôr kombinácia sagitálnej šikmej MRI / krátkej osi US a axiálnej MR / dlhej osi US roviny. Okrem toho boli menšie kostné zmeny v tuberosite spojené s trhlinami šľachy podlopatkového svalu. Nálezy s cystami sa zdajú byť špecifickejšie a kombinované nálezy s kortikálnymi nepravidelnosťami citlivejšie.
Ďalšou skutočnosťou, ktorá je typická pre podlopatkový sval, je tuková infiltrácia horných partií. Keďže dlhá šľacha bicepsu chýba z ramenného kĺbu cez interval rotátorovej manžety, je možné ľahko rozlíšiť medzi supraspinatus a subscapularis. Tieto dve šľachy tvoria intervalový popruh.
Mack a kolektív vyvinuli ultrasonografický postup, pomocou ktorého je možné preskúmať takmer celú rotátorovú manžetu v šiestich krokoch. Odhaľuje zreteľne celú oblasť od podokraja šľachy m. subscapularis až po priesečník medzi šľachou infraspinatus a musculus teres minor. Jeden zo šiestich krokov sa zameriava na šľachu subscapularis. V prvom rade vyšetrujúci vedie aplikátor na proximálny humerus čo najkolmejšie na sulcus intertubercularis.    

Šľacha podlopatkového svalu leží približne 3 až 5 cm pod povrchom. Na ultrasonografiu je dosť hlboký, a preto sa oplatí zobrazenie cez vysoko penetračný 5 MHz lineárny aplikátor. A skutočne sa ukázalo, že uľahčilo podrobné vyšetrenie svalu, ktorý práve prilieha k lopatke. Ako ukázala anatomická analýza, len vonkajšou rotáciou je možné vidieť ventrálnu časť kĺbovej jamky a jej labrum. V súhrne je možné pomocou vonkajšej rotácie ramena a mediálne aplikovanej 5 MHz sektorovej sonickej hlavice zobraziť ventrálnu časť kĺbovej jamky a jej labrum s výrazne nižšou echogenicitou.

Zdroj - wikipedia: wikipedia.org

SVALY CHRBTA

Výsledky Klientov

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som  začal cvičiť?

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...

Prešiel jeden rok ... Barborka

Prešiel jeden rok ... Barborka

Som naozaj šťastná, že som sa dostala až do stavu v akom som bola, keď som našla Lacka...úprimne. Myslím, že keby som mala o 15 kg menej, uchlácholila by som sa po stý krát v živote s nejakou super rýchlou diétou, ktorá by mi na ...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA