zmeňte svoju postavu - online tréner- vypracovanie jedálničkov, tréningových plánov

DOBRÚ NOC!

Blog slečny IWetky z Prešova - VII.

Človek je zvláštny. My sme zvláštni! Robíme, čo by sme nemali a naopak to, čo by sme mali nerobíme. Aby sme z týchto našich „činností“ nemali zlé pocity, klameme. A to ošúchanými frázami typu - len ochutnám, od zajtra, mám to v génoch ... Frázami, ktoré nám z úst iných pripadajú komicky, no vo vlastnom podaní ich považujeme za nepriestrelnú pravdu. Jedným z  klamstiev je aj 8-hodinový spánok = strata času!

Aj ja mám svoje lži. Dokonca mám aj teórie. Napríklad: Čím skôr pôjdem spať, tým skôr musím vstať. Čo to znamená? Zaľahnem, zažmúrim oči ... a ono ich vlastne hneď aj otváram, lebo je ráno. V skutočnosti ubehlo 8 hodín, no v mojom vnímaní času prešla maximálne minúta. Nie je preto spánok naozaj stratou času? Spočítajme si to. Bez spánku človek vydrží tri dni. No aj to len za podmienok, že v ich priebehu vynakladá minimum energie. Za normálnych okolností má však problém aj s jedným jediným dňom. Ak pritom chcem spať aj kvalitne, mal by podľa mnohých štúdií spánku „obetovať“ 8 – 10 hodín.

V skutočnosti je to ale veľmi individuálne, ovplyvnené nielen geneticky, ale aj radom ďalších faktorov – od zdravotného stavu až po jedlo pred spaním. U zdravých dospelých ľudí sa doba spánku pohybuje medzi 7 - 8 hodinami denne. Človek je ale jediný tvor, ktorý riadi dĺžku svojho spánku. Sú preto ľudia, ktorým stačí 5 hodín, ale aj takí, ktorí sa necítia dobre ani po 9 hodinách.

Avšak spánok kratší ako 5 hodín a dlhší ako 9, je už považovaný za nezdravý a  nesprávny. Oba prípady môžu totiž viesť k problémom ako je bolesť hlavy, nedostatočná výkonnosť imunitného systému či zhoršenie koncentrácie. Tak či onak, spánkom strávime 1/3 svojho života. Nemali by sme mu preto venovať väčšiu pozornosť?

DOBRÚ NOC!

Spánok – barlička športovca!

Čo sa deje, keď spíme? Na prvý pohľad sa zdá, že kým spíme, nerobíme nič. Vypneme sa. Skúsme sa ale na spánok pozrieť znova. Zistíme, že spánok nie je „turn-off“ stavom, ale len akýmsi polovičným vypnutím. Je to stav celkového útlmu nášho organizmu, počas ktorého sa nám spomalí rytmus dýchania, tep srdca, zníži sa naša citlivosť na vonkajšie podnety ...

Počas spánku dochádza rovnako k regenerácii našich telesných, ale aj duševných síl. Spánok napríklad podporuje obnovu svalov, väzov a šliach, energetických zásob vo svaloch i v pečeni, ale tiež posilňuje imunitný systém. To všetko sa udeje počas niekoľkých spánkových fáz. Na začiatku je fáza bdenia, alebo inak zaspávania, ktorá predstavuje prípravnú fázu pre naše spanie. V jej priebehu sa uvoľníme a  očakávame spánok. Po nej nasleduje tzv. hladina alfa, ktorá je úsekom medzi bdelosťou a spánkom. Nasleduje samotné spanie, ktoré pozostáva zo 4 spánkových cyklov. Jeden cyklus pritom tvoria 2 fázy – NREM a REM. Počas fázy NREM (non rapid eye movements) zaspávame, strácame vedomie, upadáme do ľahkého spánku až napokon aj do spánku hlbokého. V tejto fáze bývame námesační a tiež rozprávame zo sna. Počas fázy REM (rapid eye movements) sa zníži svalové napätie našich svalov, činnosť pľúc a srdca sa stáva nepravidelnou a naše oči sa mihajú. Čo je však významnejšie, počas tejto fázy snívame a prečisťujeme svoju pamäť, selektujeme podnety, triedime ich podľa významu a následne nepotrebné vyraďujeme.

Tréningom a stravovaniu venujú publikácie, tréneri, ale aj samotní športovci veľkú pozornosť. Tak to má aj byť. No nesmieme zabúdať na fakt, že bez spánku ani jedno z toho dobre nepôjde. Veď už len malý nedostatok či zhoršenie kvality spánku, môže viesť ku viacerým negatívnym skutočnostiam. Okrem iných je to horšia koncentrácia a pomalšie reflexy, slabšia výdrž, pocit nedostatku energie, pretrénovanie, ale tiež celkový stres a zlá nálada. Dobrému spánku napomáha jeho pravidelnosť (zaspávať a vstávať v približne rovnakom čase), ticho a tma pri spaní, cvičenie minimálne 2 hodiny pred spaním, nepitie alkoholu a kofeínu v podvečerných hodinách (Možno ste si práve povedali: „Ja si večer kávu uvarím a spím, ako bábo.“ Áno, zaspíte, no nad kvalitou vášho spánku by sa dalo diskutovať.)

PS: Prejavom nekvalitného spánku je aj chrápanie. Pričom keď chrápeme, nesnívame! Sny sú predsa plaché ...

Iveta Vavreková, Prešov

články, rozhovory, blogy

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy
cvičíme doma online tréner

VÝSLEDKY KLIENTOV

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013) Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)
Prešiel jeden rok ... Barborka Prešiel jeden rok ... Barborka
Rony  Pavlík Rony Pavlík

VIAC FOTO-REFERENCIÍ - TU !


NAJNOVŠIE PRIDANÉ

Cvik - Francúzsky tlak oboch   jednoručiek v ľahu Francúzsky tlak oboch jednoručiek v ľahu
Cvik - Tricepsová kladka zhora   jednoručne - podhmatom Tricepsová kladka zhora jednoručne - podhmatom
Cvik - Zanožovanie na lavičke   z oboch strán Zanožovanie na lavičke z oboch strán