laco.lead1.eu

LACO.LEAD1.EU - OSOBNÝ TRÉNERPROFIL TRÉNERA

Tréning, cviky, svalová sústavaRozcvičenie    Objemový tréning    Tréning v diéte    Weiderove princípy    Pretrénovanie    Zranenia   

ZRANENIA V ŠPORTEŠport a pravidelné cvičenie sú vynikajúce pre vaše zdravie, ale niekedy môžu spôsobiť komplikácie vo forme zranení. Väčšina ľudí sa stretne len s malými úrazmi v športe, ako sú rezné rany a odreniny, modriny alebo pľuzgiere. Takisto pomerne časté sú bolesti, opuchy a obmedzené pohyby končatín.

Postihnuté oblasti môžu byť:
  • svaly
  • kosti
  • väzy (hrubé tkanivá, ktoré spájajú jednu kosť na druhú)
  • šľachy (pripájajúce svaly na kosti)
  • kĺby - boky, kolená, členky, kolená, ramená, lakte, atď...
  • chrupavky (pevné, pružné tkanivé, ktoré pokrývajú povrch kĺbov a umožňujú kostiam pohyb)

Prečo sa stávajú úrazy v športe?Zranenia v športe môžu byť spôsobené:
Môže sa jednať o zranenia, ako sú:
  • náhle, aktútne zranenia - čo je dôsledkom náhleho nárazu alebo nevhodný pohyb
  • chronické zranenia, ktoré sa vyvíjajú postupne v priebehu času a väčšinou sú zapríčinené zlou technikou cvičenia

Chronické zranenia sú bežné u profesionálnych športovcov, nakoľko tréningy musia byť veľmi intenzívne. U detí sa tiež môžu rozvíjať chronické zranenia. Aby sa znížilo toto riziko, ich tréning by mal byť vedený skúseným a kvalifikovaným trénerom.

Čo robiť, keď máte zranenie?

Prerušte tréning ak cítite bolesť, bez ohľadu na to, či zranenie nastalo náhle, alebo ste mali len chvíľkové bolesti. Pokračovať v cvičení, keď ste zranený, môže spôsobiť ďalšie poškodenie a spomaliť dobu zotavenia.

Hoci drobné poranenia môžu byť liečené domácim ošetrením, predsa len navštívte lekára, ak budete potrebovať pomoc. Niektoré zranenia môžu tiež vyžadovať pomoc fyzioterapeuta. Ak zranenie je ťažké, ako napríklad zlomeniny, vykĺbenie alebo ťažké poranenia hlavy, bezodkladne sa dajte ošetriť lekárom.

Liečba zranení v športeLlieky proti bolesti, ako je paracetamol alebo ibuprofén, vám pomôžu k úľave od bolesti. Vážnejšie zranenia, ako sú zlomené kosti, natrhnutý väz alebo poškodené chrupavky, budú vyžadovať odborné vyšetrenie a liečbu lekára, chirurgov a fyzioterapeutov.

Prevencia úrazov v športeNie pri všetkých športoch je možné predchádzať úrazom, ale je možné znížiť riziko vzniku zranení:
  • rozcvičenie vždy pred samotným tréningom sa dôkladne rozcvičte
  • nenúťte telo do najvyšších záťaží a do príliš veľkej intenzity
Ak začínate, nechajte si poradiť od skúseného a kvalifikovaného trénera alebo lekára.

Stojí športovanie za tie riziká?Po prečítaní tohto článku, môžete nadobudnúť dojem, že športy sú rizikové aktivity, ale nieje to celkom tak. Akákoľvek fyzická aktivita, napríklad aj prechádzka do obchodu, vyžaduje určitý stupeň rizika.

Je dôležité si uvedomiť v prvom rade zdravotné benefity. Šport a cvičenie znižuje riziko vzniku závažných ochorení v neskoršom veku, ako sú ochorenia srdca a rakoviny, zlepšuje náladu, sebavedomie a pocit pohody.

Zranenia - Laco Kindernay - aktualizované r.2014

s odstupom času - diagnóza: odtrhnutý triceps


pozn.: o 3 mesiace neskôr to isté aj na druhej ruke

Zranenie v kulturistike, športe - osobné skúsenosti


rok 2012 - Liečba, regenerácia po zranení a následnom hematóme - 2 mesiace po úraze


Laco Kindernay

Zranenia Laco Kindernay rok 2012


Zranenie v týžden sútaže v kulturistike - Laco Kindernay - 10.4. - 13.4.2012
1. foto: 5 dní po zranení - hematóm najrozsiahlejší - oproti ukážke na videu, kde bol zachytený v tretí deň po zranení, hybnosť ruky značne obmedzená, niektoré pohyby absolutne vylúčené, nemožné - akýkoľvek pohyb tricepsom.

2. foto: dva mesiace po úraze - viditeľné skrátenie dlhej hlavy tricepsu, avšak už v tréningovom procese.


Hematóm


Objavujú sa typické ťažkosti ako opuchy, bolesti a sfarbenia kože, nie hneď po poranení. Čas do vyskytnutia symptómov značne závisí od rozsahu poranenia cievy a od lokalizácie.
Zranení ľudia sa tak na bolesti sťažujú oveľa neskôr, potom čo ľahkým presakujúcim krvácaním vznikol hematóm. Pri silnejšom krvácaní, ktoré vzniklo poranením väčších ciev, sa môžu bolesti objaviť už krátko po úraze.

Pri hematómoch, ktoré ležia tesne pod kožným povrchom, vzniká v priebehu niekoľkých hodín zjavné červeno-modrasté sfarbenie, kombinované s lokálnym opuchom bolestivým na tlak.
Ak sa poranenie nachádza hlbšie, často sa nedá pozorovať ani kožné sfarbenie ani opuch. Napriek tomu sa ranení ľudia sťažujú na bolesti, lebo hlbšie ležiace vrstvy tkaniva sú hematómom stláčané alebo sú tlačené na okolité, napr. na kostné štruktúry. Ak vôbec, tak sa pri týchto hlboko ležiacich krvných výronoch pozoruje sfarbenie kože alebo opuch až po niekoľkých dňoch.

Ak je hematóm dobre viditeľný zvonku, tak možno v priebehu prvých 24 hodín po poranení pozorovať červené až červeno-modré sfarbenie. Biochemickým odbúravaním krvi sa farba po jednom až štyroch dňoch mení na silne tmavomodrú, a po ďalších troch dňoch sa farba mení na zelenú.
Začínajúc siedmym dňom sa hematóm zafarbí najprv do žlto-hnedastého farebného odtieňa, po najneskôr dvoch až troch dňoch celkom zmizne.

zdroj: primar.sk

DISKUSIA K TÉME NA FÓRE - TU:
VÝSLEDKY KLIENTOVtrener nabratie svalov
Jožo Bucha - premena postavy
účastník súťaže - Do formy
trener chudnutie
mínus 60 kilo -
Bebe
účastníčka súťaže - Do formy
vypracovanie programu na chudnutie
Prešiel jeden rok -
Barborka Tirčová

viac


SOCIÁLNE SIETE


LACO.LEAD1.EU - OSOBNÝ TRÉNER - NA YOUTUBE


Váš úspech v zmene postavy - laco.lead1.eu - NA FACEBOOKu

ČLÁNKYVianoce, Silvester, ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK
Vianoce → Silvester → ??? → ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK
1.1.2015
5 rokov tréningu - Jarka
5 rokov ... a nič :)
3.4.2015
Prešiel jeden rok - Barborka Tirčová
Prešiel jeden rok - Barborka Tirčová
21.4.2015
ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK - p.f. 2018
ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK - p.f. 2018
31.12.2017

viac


NUTRIČNÉ HODNOTY

ANATÓMIA

FÓRUM

PARTNERI


MB TECH s.r.o.

Strechy BB
All rights reserved       © LEAD 1 - since 2009