laco.lead1.eu

LACO.LEAD1.EU - OSOBNÝ TRÉNERPROFIL TRÉNERA

Tréning, cviky, svalová sústavaRozcvičenie    Objemový tréning    Tréning v diéte    Weiderove princípy    Pretrénovanie    Zranenia   

Rysovacia príprava, tréning, dieta


Ako získať vyrysované svaly?


Po objemovej fáze prípravy, budete mať na tele zásoby podkožného tuku. Ako sa ich zbaviť? Nechcete prísť o svoje ťažko nadobudnuté svaly, ale chcete stratiť iba tuk. Preto potrebujete vedieť ako správne viesť celú rysovaciu dietu a tréning.

Rysovacia a diéta je veľmi náročná a vyžaduje veľa úsilia. Diéta je veľmi dôležitá a musí byť dodržiavaná poriadne a bezpodmienečne striktne. Musíte sa uistiť, že máte jete počas dňa aspoň 5-6 krát denne. Jesť toľko krát denne udržuje váš metabolizmus na úrovni ktorú potrebuje na spaľovanie tuku a kalórií počas dňa. Musíte rozdeliť tieto jedlá tak, aby medzi nimi boli 3-4 hodinové rozostupy.

Príjem bielkovín je nevyhnutný, pretože inak vaše telo začne spaľovať svaly. Zdroje bielkovín v rysovacej diete budú: vaječné bielka, tuniak, biele mäso, kuracie a morčacie, chudé hovädzie mäso, atď...

Väčšina ľudí, čo už strávila v posilovni nejaký ten čas, vie, ako sa stravovať ak chcete maximalizovať proces budovania svalstva:
  • Porcie – viacero menších porcií každé 2,5 až 3 hodiny.
  • Bielkoviny – aspoň 30 gramov bielkovín s každým jedlom.
  • Tuky – je nesprávne ignorovať príjem tukov! Uistite sa, že 20 – 30% kalórií denne pochádza práve zo zdravých tukov.
  • Cukry – Sústreďte sa na kvalitný zdroj cukru ako ovocie, zelenina, ovsená kaša, hnedá ryža a iné jedlá obsahujúce komplexné sacharidy.
Na týchto pravidlách nie je nič nové. Určite ste o nich počuli, skúšali ich a fungovali. Ale teraz pred vami stojí nový cieľ – je čas spáliť tuk a odhaliť tvrdo vydreté svaly!

Majstrovstvá Slovenska - Bratislava 2011
Majstrovstvá Slovenska - Bratislava 2011
Príjem bielkovín je závislý aj od objemu vašich svalov. Rozhodne nepodceňujte fakt, že klesnú ak vaše denné dávky kvalitných bielkovín pod 1 g na 1 kg TH (telesnej hmotnosti), neudržíte objem svalov. Naproti tomu predávkovanie sa bielkovinami vám spôsobí v zažívacom trakte ich hnitiu, pretože ich organizmus proste nedokáže spracovať.

Všeobecne odporúčanou dávkou pre rysovanie je prijímať 1,8 - 2,5 g bielkovín na 1 kg TH / deň. Dôležitým faktorom je sústrediť sa na zvýšenú konzumáciu bielkovín v dňoch tréningového voľna.

Nikdy nezabúdajte na pravidlo, že prijaté bielkoviny tiež musíte vo svojom tele zapracovať, teda ich premeniť na vlastné, pričom vždy strácate cca 30% prijatého množstva na ich spracovanie.

Ak nebudete prijímať aspoň nevyhnutné množstvo sacharidov, bude vám v tele chýbať glukóza. Je to jediný cukor, ktorý sa v organizme nachádza vo väčšom množstve a ktorého nedostatok môže byť príčinou mnohých zdravotných problémov. Ako sa tak stane, ľudský organizmus si bude hľadať pomoc inde a ako zdroj energie použije bielkoviny. Takýto stav je pre kulturistov tiež nežiaduci.

Príjem kvalitných sacharidov v predsúťažnej diéte je opäť individuálny, ale všeobecne sa dá povedať, že ich množstvo by nemalo klesnúť pod 1,5 - 1,8 g na 1 kg TH / deň. Všetko je otázkou praxe a individuálnych skúseností. Pamätajte si však, že na túto hranicu sa dostávate postupným znižovaním príjmu sacharidov.

Znížte aeróbne cvičeniaMálokto si uvedomuje, že pri snahe o vyrysovanie postavy je správna diéta oveľa dôležitejšia ako aeróbne cvičenie. Zamerajte sa najprv na správny jedálniček. Keď dosiahnete ustálené tempo straty tuku, pridajte kardio. Ale pomaly! Nezabúdajte, že vaše telo je pod stresom z kalorického deficitu. Pridanie nekonečných hodín kardia môže znamenať stratu ťažko nadobudnutých svalov.

Neprestávajte cvičiť s ťažšími váhami s činkamiZabudnite na ľahký tréning! Zmena z ťažkej váhy na veľa opakovaní s ľahšou váhou keď sa snažíte schudnúť znamená istý recept na katastrofu. Ťažká váha povzbudzuje vaše telo aby si udržalo už existujúcu svalovú hmotu. Ak teda prestanete so zaužívaným tréningom a budete sa snažiť chudnúť ľahkou váhou a dlhými sériami, vyšlete signál telu, že nadbytočnú svalovú hmotu, ktorú ste ťažko nadobudli už viac nepotrebuje.

Pokračujte vo svojom tréningu zameranom na objem aj počas spaľovania tukov.


Spomaľte úbytok tukuNajlepší spôsob na dosiahnutie kvalitného vyrysovania je strácať najviac 1 kg tuku týždenne. Rýchlejšia strata tuku pre vás môže byť lepšia v prípade, že sa snažíte zbaviť nadváhy, avšak nejedná sa o najlepší prístup ak sa snažíte o maximálne zredukovanie telesného tuku. To by totiž mohlo viesť k strate svalovej hmoty.

Strata tuku v prvom týždni je vždy vyššia ako priemerná. Počkajte so zmenami prístupu, kým neuvidíte výsledky po druhom a treťom týždni.

Žiadna zázračná strava na vyrysovanie neexistujeAsi najbežnejšia otázka znie – ktorá diéta je najlepšia pri rysovaní? Realita je však taká, že musíte upraviť stravu na základe unikátneho fungovania vášho vlastného tela. Neexistuje totiž žiadna „najlepšia diéta“ iba najlepšia diéta pre vás. Každé telo totiž reaguje inak na každú z diét. Začnite s vhodným príjmom kalórií (neexistuje presné číslo, opäť záleží na vás) a správnym pomerom bielkovín, tukov a sacharidov a upravujte jedálniček podľa vlastnej potreby kým nenaladíte telo na maximálne spaľovanie tukov.

Keď začne byť pokrok náročný, skúste sacharidové vlny.

Oklamte oragnizmusVedeli ste, že striktná diéta vyžaduje oklamanie? Predĺžené obdobia diéty totiž znižujú v tele hladinu leptínu. Leptín je hormón, pomáhajúci vášmu metabolizmu fungovať na maximum. Takže jedno nesprávne jedlo (v niektorých prípadoch aj celodenná strava, záleží na vašom tele) raz týždenne prekvapí vaše telo a pomôže zvýšiť hladinu leptínu. To podporí váš metabolizmus a pomôže spáliť viac tuku.

Pre jednoduchosť si určite jednu hodinu týždenne, počas ktorej môžete podvádzať. Toto hodinové okno si môžte posúvať medzi dňami v týždni ako to vám vyhovuje.

Prijímajte väčšie množstvo čistej vodyZnie to ako samozrejmosť a obvyklý tip, ale pre mnohých to tak nie je. Pomerne veľká časť atlétov, dokonca silových športovcov nepije dostatok tekutín. Štúdie dokazujú, že samotný správny príjem tekutín dokáže nakopnúť metabolizmus dokonca až o 30% (štúdium zahŕňa príjem studenej vody). Je samozrejmosťou, že znížený príjem tekutín spomalý proces chudnutia.
Laco Kindernay - 1.5.2011
Laco Kindernay - 1.5.2011
rysovací kulturistický tréning

Brucho sa vám vyrysuje vďaka diéteNič sa nedeje ak mierne obmedzíte množstvo cvikov precvičujúcich priamo brušné svaly. Prehnaný tréning brucha vám nepomôže rýchlejšie schudnúť tuk uložený na bruchu. Trénujte brucho 1-3 krát do týždňa so stredným rozsahom počtu cvikov, viac nepotrebujete. Tento prístup vám pomôže udržať brušné svalstvo počas rysovania.

Ľah sedy so závažím a skracovačky pomocou hornej kladky vám pomôžu vybudovať pevnejšie brušné svalstvo.

Pozrite sa na seba reálne a zhodnoťte realny stav vášho podkožného tukuMnoho ľudí nevníma reálne množstvo svojho telesného tuku. Takýto nereálny obraz vlastného tela môže viesť k frustrácií ak vaša diéta ani po mesiacoch neprináša vytúžené výsledky. Zistite si vašu hladinu telesného tuku a čím reálnejšie uvidíte svoje telo, tým lepšie budete pripravený na rysovací proces, ktorý pred vami stojí.

Zabudnite na váhy počítajúce telesný tuk a online kalkulačky! Kúpte si kvalitný prístroj na meranie tuku, prípadne kaliper, alebo si nechajte tuk odmerať profesionálom.

Ľudia, ktorí cvičia len pre potešenie - kondične, by sa týmto postupom mali radšej vyhnúť. Rysovanie je pre skúsených kulturistov, ktorí sa pripravujú na súťaž. Kvalitná svalová definícia u mužov, ak má zaistiť úspech, vyžaduje zníženie podkožného tuku z cca 10 - 14% mimosúťažného obdobia na 4 - 5%.

Nie je výnimkou, keď sa súťažná forma vyspelého kulturistu znižuje až na hranicu 3% podkožného tuku. Kulturistky sa v priebehu roka pohybujú v rozpätí od 14 - 18% a pred súťažou tuk redukujú na 6 - 8%. Je nespochybniteľné, že tak nízke hladiny neprospievajú zdraviu a teda nie je žiadúce udržiavať si je dlhšie, než potrebujeme. Odborníci radia, že je všestranne výhodnejšie zotrvávať na prijateľnom percente podkožného tuku (tzv. štandardnej forme) po celý rok, pretože sa tak vyhnete zbytočným komplikáciám.

DISKUSIA K TÉME NA FÓRE - TU:

VÝSLEDKY KLIENTOVtrener nabratie svalov
Jožo Bucha - premena postavy
účastník súťaže - Do formy
trener chudnutie
mínus 60 kilo -
Bebe
účastníčka súťaže - Do formy
vypracovanie programu na chudnutie
Prešiel jeden rok -
Barborka Tirčová

viac


SOCIÁLNE SIETE


LACO.LEAD1.EU - OSOBNÝ TRÉNER - NA YOUTUBE


Váš úspech v zmene postavy - laco.lead1.eu - NA FACEBOOKu

ČLÁNKYVianoce, Silvester, ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK
Vianoce → Silvester → ??? → ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK
1.1.2015
5 rokov tréningu - Jarka
5 rokov ... a nič :)
3.4.2015
Prešiel jeden rok - Barborka Tirčová
Prešiel jeden rok - Barborka Tirčová
21.4.2015
ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK - p.f. 2018
ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK - p.f. 2018
31.12.2017

viac


NUTRIČNÉ HODNOTY

ANATÓMIA

FÓRUM

PARTNERI


MB TECH s.r.o.

Strechy BB
All rights reserved       © LEAD 1 - since 2009